ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΔΗΜΟΦΙΛΗ

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Ο Έλληνας αναβάτης κατάφερε να τερματίσει τον πιο δύσκολο αγώνα στον κόσμο κάνοντας περήφανους όλους τους Έλληνες.

Παρά τις πολλές δυσκολίες ο Έλληνας αναβάτης Βασίλης Μπούδρος κατάφερε να τερματίσει το φετινό Rally Dakar 2024. Ο Μπούδρος οδηγώντας μια ειδικά διαμορφωμένη Husqvarna FR450 Rally και την υποστήριξη της DNA Filters τερμάτισε στην 81η θέση της Γενικής Κατάταξης και στη 17η θέση της κατηγορίας Original by Motul ολοκληρώνοντας με απόλυτη επιτυχία το έργο του.

Ήταν αρκετές οι φορές που ο Βασίλης Μπούδρος έφτασε κοντά στην εγκατάλειψη, αλλά το πείσμα του και η αποφασιστικότητά του τον έφεραν ξανά στο δρόμο. Το κίνητρο του τερματισμού ήταν τόσο μεγάλο που ο Έλληνας αναβάτης ξεπέρασε τον εαυτό του και με κατάθεση ψυχής έφτασε στον τερματισμό.

Στο τέλος της τελευταίας ειδικής διαδρομής τερμάτισε τον αγώνα με μια ελληνική σημαία στα χέρια και με ιδιαίτερη συγκίνηση βροντοφώναξε «ένα παιδί από τη Ραφήνα κατάφερε να τερματίσει τον δυσκολότερο αγώνα μοτοσικλέτας στον κόσμο». Με δάκρυα στα μάτια ο Βασίλης Μπούρδος είπε:

Για την ιστορία, νικητής του φετινού Rally Dakar ήταν ο Ρίκι Μπράμπεκ με Honda αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ρος Μπράντς με την εκπληκτική Hero και στην 3η θέση τον Αντριέν Βαν Μπέβερεν επίσης με Honda. Εντυπωσιακό ήταν το γεγονός ότι καμία KTM ή Husqvarna δεν βρέθηκε φέτος στο βάθρο.